niedziela, 29 maja 2011

Wasze doświadczenia z jazdy Toyota Yaris.

Aby ułatwić zdanie egzaminu następnym kursantom, proponuje podzielić się doświadczeniami. Jeżeli jeździłeś już tym samochodem na jazdach albo na egzaminie, powiedz innym na co mają zwrócić uwagę. Oczywistym jest że każde samochód działa w charakterystyczny dla siebie sposób. Niektórzy kursanci, którzy nie mają szczęścia jeździć samochodem takim jak na egzaminie, czyli z 6 biegową skrzynią narzekają na kłopoty z wrzucaniem biegów...

Nauka jazdy w Rybniku. Gdzie zlokalizowane są zbiorniki płynów eksploatacyjnych?

Każdy kursant na egzaminie państwowym w WORD musi wiedzieć gdzie znajdują się zbiorniki płynów eksploatacyjnych. Dzięki poniższym informacją możesz w spokoju powtórzyć i zapamiętać ich lokalizacje pod pokrywą silnika Toyoty Yaris. 

Egzamin praktyczny kat. B prawa jazdy obejmuje również czynności kontrolno obsługowe pojazdu. Częścią tego zadania egzaminacyjnego jest wskazanie miejsca usytuowania zbiorników płynów eksploatacyjnych oraz  sprawdzenie ich właściwej zawartości. Mówiąc prościej, każdy kursant na placu manewrowym musi wskazać wskazać jeden z wylosowanych dla niego zbiorników. Następnie należy sprawdzić, czy w danym zbiorniku znajduje się odpowiednia ilość płynu.

Zanim jednak zajrzysz pod maskę Toyoty Yaris musisz samodzielnie otworzyć pokrywę silnika. Otwarcie znajduje się po lewej, poniżej kierownicy. Należy pociągnąć za dźwignie.
Toyota Yaris. Otwarcie pokrywy silnika.
Tym samym blokada pokrywy silnika została zwolniona i możesz otworzyć maskę. Następnie musisz przejść na przód samochodu i zwolnić zabezpieczenie i maska otwarta. Zabezpieczenia tego musisz szukać ok 5-10 cm od środka samochodu- loga Toyoty. Podczas egzaminu, w wyniku stresu kursanci mają kłopot z jego zlokalizowaniem. Jeżeli nie potrafisz wyczuć go palcami zawsze możesz się pochylić i wtedy na pewno zobaczysz to zabezpieczenie.

Toyota Yaris. Otwarcie pokrywy silnika. 
Wnętrze kryje silnik samochodu wraz z zbiornikami, z pośród których musisz wskazać tylko jeden. Czy będzie to np. zbiornik płynu chłodzącego czy hamulcowego zależy od losowania, którego dokonuje komputer. 


Toyota Yaris 6 biegów. Wnętrze komory silnika.
 

środa, 23 lutego 2011

Toyota egzamin Rybnik.

Zgodnie z obietnicą, zamieszczam zdjęcia Toyoty Yaris. Jest to samochód używany przez ośrodki egzaminacyjne w Rybniku i Jastrzębiu- Zdroju. 




Zdjęcia te, zawierają również krótki opis wraz ze wskazaniem konkretnej żarówki. Ponadto, zamieszczam również zdjęcie wnętrza pokrywy silnika. Wszystkie te elementy składają się na czynności kontrolno- obsługowe, które są jednym z zadań egzaminacyjnych.

W ramach przypomnienia, trzeba przywołać kilka faktów. Światła przeciwmgłowe tylne załącza się wtedy, kiedy przejrzystość powietrza spada poniżej 50 m. Świateł drogowych używa się na nieoświetlonych drogach, od zmierzchu do świtu, jeżeli nie oślepiamy innych uczestników ruchu. Pamiętajcie również, że aby sprawdzić światło stop-u, trzeba poprosić egzaminatora o pomoc. Ponieważ jedna osoba musi nacisnąć pedał hamulca, a druga musi sprawdzić czy światła działają poprawnie.

Toyota egzamin Rybnik. Światła tył.
Toyota egzamin Rybnik. Światła przód.

wtorek, 8 lutego 2011

Toyota Yaris 6 biegów.




Egzamin na prawo jazdy w Ośrodku Egzaminacyjny  w Rybniku od 1 lutego 2011 odbywa się  samochodami marki Toyota.  Nauka jazdy w Rybniku odbywa się już w większości na nowych samochodach. Ale czy Toyota Yaris, na której się uczysz w szkole jazdy jest identyczna z tą,  do której usiądziesz na egzaminie?


Odpowiedź na to pytanie, wydaje sie być tylko z pozoru oczywista. Zwróćmy najpierw uwagę na samochody egzaminacyjne. Jak wspominałem w poprzednich postach, są to pojazdy wyposażone w 6 stopniową skrzynie biegów. Zdecydowanie większość samochodów na polskich drogach, to auta 5 biegowe. Czemu zatem wprowadzono samochody z taką właśnie skrzynią, do ośrodków egzaminacyjnych?

Samochody te odpowiadały warunkom postawionym w specyfikacji do przetargu. To najprostsza odpowiedź. Nigdzie nie zastrzeżono, iż muszą one być wyposażone, w nazwijmy to najpopularniejszą skrzynie biegów ( 5 przełożeń). Czy podczas trwania egzaminu używasz wszystkich 6 biegów? Z pewnością nie. Teoretycznie jest to możliwe, jednak zważywszy na specyfikę i rodzaj dróg w obrębie ośrodka, to nie ma na to technicznych możliwości ( no chyba że wrzucisz 6-kę przez pomyłkę:). Dlaczego więc pojawiają się kłopoty na egzaminie z tą skrzynią?

W zasadzie problem nie tkwi w tym, iż kursanci nie umieją wrzucić 6-ki, bo się jej nie używa. Problem pojawia się podczas stosowania biegu wstecznego. Skrzynia 6 biegowa ma wsteczny ustawiony w taki sposób:

Toyota Yaris 6 biegów. Identyczna jak na egzaminie.
R- bieg wsteczny.


Skrzynia 5 biegowa, też w Toyota Yaris ma wsteczny ustawiony w taki sposób:


Toyota Yaris 5 biegów.
R- bieg wsteczny.


Różnica jest doskonale widoczna. Do tego trzeba dodać, iż bieg wsteczny w autach egzaminacyjnych ( czyli posiadające 6 biegów ) trzeba wrzucić podciągając tzw. grzybek.

Jak sami widzicie łatwo pomylić wsteczny z biegiem wstecznym, ponieważ trudno kursantom określić położenie przekładni. Istnieją stosunkowo małe różnice wizualne w położeniu między tymi biegami. Wyobraź sobie zatem, że wykonujesz zadanie egzaminacyjne jazda pasem ruchu do "przodu i do tyłu" czyli tzw. łuk. Podjeżdżasz do przodu, zatrzymujesz sie w  miejscu wyznaczonym czyli tzw. kopercie, a następnie musisz jechać do tyłu. Jeszcze tylko to i zadanie egzaminacyjne zaliczone. Dajesz bieg wsteczny, dodajesz gazu popuszczasz sprzęgło a tu niespodzianka. Samochód zamiast do tyłu, rusza do przodu. Wszytko przez to że pomyliłeś biegi. To sie naprawdę zdarza! Dodajmy do tego także że, samochody z 6 biegowa skrzyni biegów są wyposażone w silnik 1,33 który jest jednostką o specyficzną i inaczej zachowuje się podczas jazdy niż inne silniki tego modelu Toyoty (przyśpieszenie, przełożenia itp.).

Kursanci, których nauka jazdy odbywa się na samochodach 5 biegowych będą mieli trudniej na egzaminie. Wybierając zatem ośrodek szkolenia kierowców, istotnym jest aby sprawdzić czy takowy dysponuje samochodem identycznym jakie są używane w ośrodku egzaminacyjnym. Dlaczego zdarza się że nie wszystkie OSK dysponują autami ze skrzynia 6 biegową? Jest jedna tylko, prawdziwa odpowiedź. Te samochody są zwyczajnie dużo droższe.
 

sobota, 5 lutego 2011

Mamy nowe samochody egzaminacyjne. Krótki opis.

W Ośrodku Egzaminacyjny w Rybniku pojawiły sie nowe samochody egzaminacyjne. Potwierdziły się tym samym informacje otrzymane w siedzibie WORD-u, kilka dni wcześniej.

Nowe Toyoty Yaris mają krwisto czerwony kolor. Podobnie jak kolor oznakowanie również jest takie same jak poprzednich samochodów. Czyli z przodu oraz z boku pojazdu znajduje się informacja iż mamy do czynienia z samochodem egzaminacyjnym.

Co powinni wiedzieć kursanci o tych samochodach? Z pewnością to, iż są one 6-cio biegowe. Dotychczasowe Fiaty były 5-cio biegowe. Silniki te posiadają  mocą 101 KM, czyli są znacznie dynamiczniejsze od poprzednich samochodów. Logicznym jest, że wnętrze także się różni od samochodów poprzednio używanych przez WORD w Rybniku.

Drodzy kursanci, ważne jest abyście zdawali sobie sprawę z kilku istotnych kwestii wynikających z powyższego. Przy pierwszym kontakcie kursantów z tymi samochodami okazywały się one bardzie wrażliwe na błędy podczas ruszania. Moim zdaniem są bardziej wymagające pod tym względem. Szybciej gasną, trzeba dobrze pracować sprzęgłem i gazem. Stosunkowo duża ilość koni mechanicznych zamkniętych w tym małym silniku sprawia,  że jazda jest dynamiczniejsza.

Odnośnie wnętrza. Wydaje się solidniejsze. Nie zachwyca swą urodą ale jest za to praktyczniejsze. Z pewnością musicie zwrócić uwagę na zmianę usytuowania niektórych włączników. Światła pozycyjne i mijania załącza się, podobnie zresztą jak w Punto, na dźwigni z lewej strony. Ruchoma końcówka obraca się jednak w przeciwną stronę. Światła drogowe włącza się na tej samej dźwigni, jednak trzeba ją skierować "od siebie"- w kierunku przedniej szyby. Na tej samej dźwigni znajduje się również włącznik świateł przeciwmgielnych tylnich. Jest on w postaci pierścienia, którego należy przekręcić. Pamiętajcie żeby załączyć światła przeciwmgielne należy w pierwszej kolejności załączyć światła mijania. Światła awaryjne łatwo zlokalizować- znajdują się na kokpicie w bliskim zasięgu od kierownicy.

Tyle zmian jeżeli chodzi o sposób włączania świateł. Można stwierdzić, że zmian niewiele. Naturalnym jest również to, że zmieniło się usytuowanie tych świateł w karoserii pojazdu. Najlepiej zobaczyć zdjęcia, dostępne są już na stronach internetowych OSK i różnych portalach na temat nauki jazdy.

Cieszę się tą zmiana tym bardziej, iż w ostatnim czasie, było duże zamieszanie związane z nowymi samochodami. Pojawiały się różne, nieprawdziwe terminy tej zamiany. Miałem wrażenie że nikt nic nie wie. A na pewno najmniej wiedziały biedne Panie w Punkcie  Obsługi Klienta.  Zdecydowanie trzeba podkreślić że w największym stopniu za zamieszanie odpowiada kierownictwo WORD-u, które nie było w stanie podać prawdziwej informacji na temat, tej ważnej dla nas wszystkich zmiany. Tym samym trzeba ogłosić
że nareszcie kursanci, instruktorzy i egzaminatorzy, czyli cała nauka jazdy rybnik ma mniej o jeden problem !!!

sobota, 29 stycznia 2011

Zamieszanie wokół nowych samochodów cz. II

Według najnowszych informacji już 1 lutego zobaczymy nowe samochody egzaminacyjne w ośrodku egzaminacyjnym w Rybniku. Informacja ta pochodzi wprost od "dobrze" poinformowanego pracownika WORD.  Pytanie, czy aby słowa te będą miały potwierdzenie w praktyce i juz z początkiem nowego miesiąca kursanci wreszcie przesiądą się do samochodów marki : Toyota Yaris .

Cieszymy się zatem, iż możemy powiedzieć iż nauka jazdy w Rybniku będzie odbywać się na tych samych samochodach jak w ośreodkach egzaminacyjnych. Jak juz bowiem wspominałem w poprzednich postach, większość szkół jazdy dysponuje już Toyotami.

Zamieszanie wokół nowych samochodów egzaminacyjnych.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zmienia samochody, na których będą zdawać egzamin kursanci ubiegający się o prawo jazdy kat. B.  Niestety, nikt nie jest w stanie określić dokładnej daty tej ważnej zmiany.


Mimo iż, przetarg na dostarczenie nowych samochodów egzaminacyjnych został dawo podpisany,  to ciągle nie widać skutków tego działania. Obecnie, w oddziałach WORD-u w Jastrzębiu i Rybniku,  egzaminy odbywają się na dotychczas używanych samochodach marki FIAT Grande Punto. Nowe samochody egzaminacyjne zostały dostarczone już do oddziałów w Katowicach i Dąbrowie Górniczej oraz Jastrzębiu-Zdroju. Tam kursanci zdają juz na Toyotach Yaris.
Auta te są wyposażone, jak podaje producent ,w nowoczesny silnik 1,33 z 6 biegową skrzynią biegów. Silnik ma moc 101 KM. Tutaj zaczyna się problem. Dotychczasowe samochody egzaminacyjne czyli Fiaty, były 5 biegowe. Powstaje zatem możliwość, iż kursanci mogą mieć kłopot z obsługą nowej skrzyni biegów. Bieg wsteczny, znajduje się w innym miejscu niż w poprzednim samochodzie. Wrzuca się go po podciągnięciu "grzybka" i w stronę "jedynki". Dlatego też aby uniknąć nie potrzebnego stresu podczas egzaminów dużo ośrodków szkolenia kierowców ziania, często już  wysłużone Fiaty, na Toyoty. Każdy kursant woli jeździć takim samochodem, jaki będzie na egzaminie. Nie wiadomo jednak, kiedy taka zmiana nastąpi w ośrodkach egzaminacyjnych.
Instruktorzy śpieszą się ze zmianą samochodów a WORD ciągle udziela sprzeczne informacje odnośnie terminu dostarczenia nowych samochodów. Dochodzi do sytuacji, w których kursant uczy się w OSK na nowym samochodzie a w WORD-e zdaję na Grande Punto. Dzwoniłem do Ośrodka Egzaminacyjnego kilkakrotnie przed moim egzaminem, nikt nie był w stanie podąć mi konkretnej informacji jakim samochodem będę zdawać egzamin. Sprawa ta dodatkowo mnie stresuje, a przecież nie powinno tak być- mówił jeden z kursantów, spotkanych przed wejściem na egzamin.   
Mówi się, że jak się dobrze się nauczyłeś to samochód nie ma znaczenia. Moim zdaniem trzeba unikać sytuacji, w której kursant czuje dodatkowy dyskomfort. A zamieszanie z samochodami na pewno nie dodaje im poczucia pewności i opanowania jakie powinni wykazać podczas egzaminu.